Hırvatistan'ın sanayi üretimi, Ağustos 2026'da yıllık bazda %5,2 arttı ve bir önceki ayki sekiz aylık zirve olan %7,2'den yavaşladı. İmalat büyümesi, Temmuz'daki %6,7'den %4,8'e geriledi; bu düşüş, kok ve rafine petrol ürünlerindeki daha yumuşak artışlarla (4,7% vs 14,6%), temel metaller (1,8% vs 8,7%) ve elektrikli ekipman (79,9% vs 106,4%) ile birlikte, tütün ürünlerindeki daha keskin düşüşlerle (-14,5% vs -11,6%), tekstil (-14,4%), giyim (-3,1% vs -0,3%), kimyasallar ve kimyasal ürünler (-47,4% vs -35,1%), temel ilaç ürünleri ve ilaç hazırlıkları (-10,3% vs -3,5%) ve diğer taşıma ekipmanları (-53,4% vs -44,4%) karşılaştırıldığında gözlemlendi. Madencilik ve taş ocakçılığı % -3,7'de değişmeden kaldı. Buna karşın, elektrik, gaz, buhar ve klima tedariki Temmuz'daki %10,9'dan %13,4'e yükseldi. Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda sanayi üretimi %0,4 düştü ve bir önceki ayki %2,3'lük kazancı tersine çevirdi. Ocak-Ağustos dönemi boyunca, üretim geçen yılın aynı dönemine göre %1,8 daha yüksekti.

Hırvatistan'da sanayi üretimi, 2026 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %5,20 arttı. Hırvatistan'da sanayi üretimi 1999'dan 2026'ya kadar ortalama %1,15 olarak gerçekleşti, Nisan 2021'de %17,20 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve Haziran 2009'da % -11,90 ile rekor düşük seviyeye indi.

Hırvatistan'da sanayi üretimi, 2026 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %5,20 arttı. Hırvatistan'da sanayi üretiminin bu çeyreğin sonunda yüzde 4,50 olması bekleniyor; bu, Trading Economics küresel makro modelleri ve analist beklentilerine göre. Uzun vadede, Hırvatistan sanayi üretiminin 2027'de yüzde 2,30 ve 2028'de yüzde 2,00 civarında seyretmesi öngörülüyor; bu, ekonometrik modellerimize dayanmaktadır.



Takvim GMT Referans Gerçek Önceki Fikir Birliği
2026-09-03 09:00 AM
Yıllık Sanayi Üretimi Artışı
Jul 7.2% 4.3%
2026-09-30 09:00 AM
Yıllık Sanayi Üretimi Artışı
Aug 5.2% 7.2%
2026-10-29 10:00 AM
Yıllık Sanayi Üretimi Artışı
Sep 5.2%


Son Önceki Birim Referans
Stoklardaki değişim 310.00 1033.00 Eur - Milyon Jun 2026
Yıllık Sanayi Üretimi Artışı 5.20 7.20 Yüzde Aug 2026
Sanayi Üretimi Aylık Değişim -0.40 2.30 Yüzde Aug 2026
Imalat Üretimi 4.80 6.80 Yüzde Aug 2026
Madencilik Üretimi -3.70 -3.70 Yüzde Aug 2026


Hırvatistan Sanayi Üretimi
Hırvatistan'da endüstriyel üretim, imalat, madencilik ve hizmetler gibi ekonominin endüstri sektörüne entegre olan işletmelerin üretimini ölçer.
Gerçek Önceki En Yüksek En Düşük Tarihler Birim Sıklık
5.20 7.20 17.20 -11.90 1999 - 2026 Yüzde Aylık
WDA

Haber
Hırvatistan Sanayi Üretimi Ağustos'ta Yavaşladı
Hırvatistan'ın sanayi üretimi, Ağustos 2026'da yıllık bazda %5,2 arttı ve bir önceki ayki sekiz aylık zirve olan %7,2'den yavaşladı. İmalat büyümesi, Temmuz'daki %6,7'den %4,8'e geriledi; bu düşüş, kok ve rafine petrol ürünlerindeki daha yumuşak artışlarla (4,7% vs 14,6%), temel metaller (1,8% vs 8,7%) ve elektrikli ekipman (79,9% vs 106,4%) ile birlikte, tütün ürünlerindeki daha keskin düşüşlerle (-14,5% vs -11,6%), tekstil (-14,4%), giyim (-3,1% vs -0,3%), kimyasallar ve kimyasal ürünler (-47,4% vs -35,1%), temel ilaç ürünleri ve ilaç hazırlıkları (-10,3% vs -3,5%) ve diğer taşıma ekipmanları (-53,4% vs -44,4%) karşılaştırıldığında gözlemlendi. Madencilik ve taş ocakçılığı % -3,7'de değişmeden kaldı. Buna karşın, elektrik, gaz, buhar ve klima tedariki Temmuz'daki %10,9'dan %13,4'e yükseldi. Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda sanayi üretimi %0,4 düştü ve bir önceki ayki %2,3'lük kazancı tersine çevirdi. Ocak-Ağustos dönemi boyunca, üretim geçen yılın aynı dönemine göre %1,8 daha yüksekti.
2026-09-30
Hırvatistan Sanayi Üretimi 8 Aylık Zirveye Ulaştı
Hırvatistan'ın sanayi üretimi Temmuz 2026'da yıllık %7,2 artış gösterdi ve Haziran'daki %4,3'lük artıştan hızlanarak Kasım 2025'ten bu yana en güçlü büyümeyi kaydetti. Ara mal üretimi %16,6 (Haziran'da %14,8) ve enerji %9,1 (1,2%) artış gösterirken, dayanıklı tüketim mallarının üretimi %1,7 (-%1,6) arttı. Bu arada, dayanıklı tüketim mallarındaki düşüşler hafifledi (-%6,3 vs -%13,8), sermaye malları ise daralmaya devam etti (-%7,4 vs -%7,3). Sektör bazında, imalat sanayi üretimi %6,8 (4,0%) artış gösterdi ve elektrikli ekipman, temel metaller, gıda ürünleri ile motorlu taşıtlar, römorklar ve yarı römorkların daha güçlü üretimi ile desteklendi. Bu arada, madencilik ve taş ocakçılığı toparlandı (%3,7 vs -%6,5) ve elektrik, gaz, buhar ve klima arzı %10,9 (-%0,7) yükseldi. Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda, sanayi üretimi Temmuz'da %3,9 artış gösterdi ve Haziran'daki %5,3'lük artışın ardından geldi.
2026-09-03
Hırvatistan Sanayi Üretimi 7 Aylık Zirveye Yükseldi
Hırvatistan'da sanayi üretimi, Haziran 2026'da yıllık %4,3 artış gösterdi ve Mayıs'taki %1,1'lik düşüşten toparlanarak Kasım 2025'ten bu yana en güçlü büyümeyi kaydetti. Ara mal üretimi hızlandı (%14,8, Mayıs'ta %0,4), sermaye malları için düşüşler hafifledi (-%7,3, Mayıs'ta -%11,3) ve tüketim malları için de düşüş devam etti (-%1,6, Mayıs'ta -%2,8). Bu arada, enerji üretimindeki büyüme yavaşladı (%1,2, Mayıs'ta %4,6) ve dayanıklı tüketim malları daha da azaldı (-%13,8, Mayıs'ta -%11,2). Sektör bazında, imalat çıktısı, Mayıs'ta %2,5 düşüşün ardından %4,0 toparlandı; bu, gıda üretimindeki güçlü artıştan (%6,2, Mayıs'ta %0,7), temel metallerden (%9,3, Mayıs'ta %5,6), elektrikli ekipmanlardan (%94,5, Mayıs'ta %13,6) ve motorlu taşıtlar, römorklar ve yarı römorklardan (%14,4, Mayıs'ta %3,8) kaynaklandı. Buna karşın, madencilik ve taş ocakçılığı daha da düştü (-%6,5, Mayıs'ta -%5,1), elektrik, gaz, buhar ve klima ise daraldı (-%0,7, Mayıs'ta %0,9). Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda, sanayi aktivitesi, Mayıs'taki %1,9'luk düşüşün ardından %5,3 arttı.
2026-07-29