Macaristan'da sanayi üretimi, 2026 Haziran ayında yıllık %10,1 artış göstererek öncü tahminleri doğruladı ve Mayıs ayında %0,4'lük bir düşüşün ardından geldi. Bu, Eylül 2022'den bu yana en güçlü büyümeyi işaret ediyor; toplam sanayi üretiminin %96'sını oluşturan imalat çıktısı, Mayıs ayında duraklamanın ardından Haziran'da %10,8 arttı. Ulaşım ekipmanları üretimi %21,0 (Mayıs'ta -%0,5), elektrikli ekipman %1,8 (Mayıs'ta -%2,6), kauçuk ve plastik ürünler ile diğer metalik olmayan mineral ürünler %2,8 (Mayıs'ta -%3,2) ve temel metaller ile işlenmiş metal ürünleri, makine ve ekipman hariç %8,1 (Mayıs'ta -%3,0) artış gösterirken, bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin üretimi daha hızlı bir şekilde %49,7 (Mayıs'ta %42,1) yükseldi. Ayrıca, madencilik ve taş ocakçılığında üretim %60,8 (Mayıs'ta %43,7) hızlandı; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme arzı ise %0,3 (Mayıs'ta -%9,9) artış gösterdi. Mevsimsel ve iş günü ayarlı aylık bazda, sanayi çıktısı Haziran'da %1,4 düştü ve Mayıs'taki %2,7'lik artışı tersine çevirdi.

Macaristan'da sanayi üretimi, 2026 yılının Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %10,10 arttı. Macaristan'da sanayi üretimi 1991'den 2026'ya kadar ortalama %3,82 olarak gerçekleşti, Nisan 2021'de %59,10 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve Nisan 2020'de % -37 ile rekor düşük seviyeye indi.

Macaristan'da sanayi üretimi, 2026 yılının Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %10,10 arttı. Macaristan'da sanayi üretiminin bu çeyreğin sonunda %1,60 olması bekleniyor; bu, Trading Economics küresel makro modelleri ve analist beklentilerine göre. Uzun vadede, Macaristan sanayi üretiminin 2027'de %2,50 ve 2028'de %3,00 civarında seyretmesi öngörülüyor; bu, ekonometrik modellerimize dayanmaktadır.



Takvim GMT Referans Gerçek Önceki Fikir Birliği
2026-08-06 06:30 AM
Sanayi Üretimi (Yıllık) Prel
Jun 10.1% -0.4%
2026-08-13 06:30 AM
Sanayi Üretimi (Yıllık) Final
Jun 10.1% -0.4% 10.1%
2026-09-07 06:30 AM
Sanayi Üretimi (Yıllık) Prel
Jul 10.1%



Last Previous Unit Reference
Imalat Üretimi - Hungary 10.80 0.00 Yüzde Jun 2026
Madencilik Üretimi - Hungary 60.80 43.70 Yüzde Jun 2026

Son Önceki Birim Referans
Stoklardaki değişim -1223331.00 985045.00 Huf - Milyon Mar 2026
Yıllık Sanayi Üretimi Artışı 10.10 -0.40 Yüzde Jun 2026
Sanayi Üretimi Aylık Değişim -1.40 2.70 Yüzde Jun 2026
Yeni Siparişler 122.90 113.50 Puan Jun 2026


Macaristan Sanayi Üretimi
Macaristan'da sanayi üretimi, imalat, madencilik ve hizmetler gibi ekonominin sanayi sektörüne entegre olan işletmelerin üretimini ölçer.
Gerçek Önceki En Yüksek En Düşük Tarihler Birim Sıklık
10.10 -0.40 59.10 -37.00 1991 - 2026 Yüzde Aylık
2010=100, NSA

Haber
Macaristan Sanayi Üretimi 3 Yılın Üzerinde Zirveye Ulaştı
Macaristan'da sanayi üretimi, 2026 Haziran ayında yıllık %10,1 artış göstererek öncü tahminleri doğruladı ve Mayıs ayında %0,4'lük bir düşüşün ardından geldi. Bu, Eylül 2022'den bu yana en güçlü büyümeyi işaret ediyor; toplam sanayi üretiminin %96'sını oluşturan imalat çıktısı, Mayıs ayında duraklamanın ardından Haziran'da %10,8 arttı. Ulaşım ekipmanları üretimi %21,0 (Mayıs'ta -%0,5), elektrikli ekipman %1,8 (Mayıs'ta -%2,6), kauçuk ve plastik ürünler ile diğer metalik olmayan mineral ürünler %2,8 (Mayıs'ta -%3,2) ve temel metaller ile işlenmiş metal ürünleri, makine ve ekipman hariç %8,1 (Mayıs'ta -%3,0) artış gösterirken, bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin üretimi daha hızlı bir şekilde %49,7 (Mayıs'ta %42,1) yükseldi. Ayrıca, madencilik ve taş ocakçılığında üretim %60,8 (Mayıs'ta %43,7) hızlandı; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme arzı ise %0,3 (Mayıs'ta -%9,9) artış gösterdi. Mevsimsel ve iş günü ayarlı aylık bazda, sanayi çıktısı Haziran'da %1,4 düştü ve Mayıs'taki %2,7'lik artışı tersine çevirdi.
2026-08-13
Macaristan Sanayi Üretimi Haziran'da Yeniden Artış Gösterdi
Macaristan'da sanayi üretimi, Haziran 2026'da yıllık %10,1 oranında hızlanarak, bir önceki ay %0,4'lük bir düşüşten toparlandı ve Eylül 2022'den bu yana en güçlü büyümeyi kaydetti. Ana alt sektörler arasında, motorlu taşıtlar, bilgisayar, elektronik ve optik ürünler ile elektrikli ekipman üretiminde artış görüldü. Bu arada, gıda, içecek ve tütün ürünlerinde üretim düştü. Mevsimsel ve iş günü ayarlamaları yapıldığında, sanayi üretimi %1,4 azalarak, Mayıs'taki %2,3'lük artışı tersine çevirdi. Yılın ilk alt ayında, sanayi üretimi 2025'in aynı dönemine göre %2,4 daha yüksek oldu.
2026-08-06
Macaristan Sanayi Üretiminde Düşüş %0,4 Olarak Onaylandı
Macaristan'da sanayi üretimi Mayıs 2026'da yıllık bazda %0,4 azalarak, öncü tahminleri doğruladı ve bir önceki ayda %0,9'luk artışı tersine çevirdi. Toplam sanayi üretiminin %96'sını oluşturan imalat çıktısı, Nisan ayında %0,9 artışın ardından sabit kaldı. Çoğu imalat alt sektörü, gıda, içecek ve tütün (-%4,5 vs -%1,6), kauçuk, plastik ve metal dışı mineral ürünler (-%4,9 vs -%4,0) ve elektrikli ekipman (-%5,3 vs -%1,5) öncülüğünde düşüşte kaldı. Bu arada, elektrik, gaz, buhar ve klima tedarikindeki üretim de düştü (-%9,6 vs %0,2), madencilik ve taş ocakçılığı üretimi ise daha yavaş bir hızda da olsa büyümeye devam etti (%47,0 vs %72,1). Mevsimsel ve iş günü ayarlı bazda, sanayi çıktısı Mayıs'ta %2,3 artarak, Nisan'daki %1,1'lik düşüşten toparlandı.
2026-07-14