Avustralya'da ekipman, tesis ve makineler için özel yeni sermaye harcamaları 2026'nın 2. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %8,9 azaldı ve bu, önceki dönemde %18,4 olarak yukarı yönlü revize edilen artışı tersine çevirdi; bu artış 1992'nin 4. çeyreğinden bu yana en güçlü büyümeyi işaret ediyordu. Düşüş, büyük ölçüde %9,2 artışın ardından %5,3 azalan madencilik dışı yatırımlardan kaynaklandı; madencilikle ilgili ekipman harcamaları ise %0,6'lık kazanç sonrasında %1,6 arttı. Sektör bazında, bilgi medyası ve telekomünikasyon (-%30,2), profesyonel, bilimsel ve teknik hizmetler (-%12,0) ile sanat ve eğlence hizmetlerinde (-%11,8) yatırım keskin bir şekilde daraldı. Yıllık bazda, ekipman, tesis ve makineler için harcamalar %18,7 arttı ve önceki çeyrekte yukarı yönlü revize edilen %30,8 büyüme oranından hafifledi.

Avustralya'da tesis makine sermaye harcamaları 2026'nın ikinci çeyreğinde % -8,90'a düştü, 2026'nın birinci çeyreğinde % 18,40'tan. Avustralya'da tesis makine sermaye harcaması 1987'den 2026'ya kadar ortalama %1,47 olarak gerçekleşti, 1988'in dördüncü çeyreğinde %21,70 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve 1988'in üçüncü çeyreğinde % -10,10 ile rekor düşük seviyeye indi.



Takvim GMT Referans Gerçek Önceki Fikir Birliği
2026-05-28 01:30 AM
Tesis Makineleri Sermaye Harcamaları QoQ
Q1 18.1% -1.3%
2026-08-27 01:30 AM
Tesis Makineleri Sermaye Harcamaları QoQ
Q2 -8.9% 18.4%
2026-11-26 12:30 AM
Tesis Makineleri Sermaye Harcamaları QoQ
Q3 -8.9%


Son Önceki Birim Referans
Iflas 1211.00 1334.00 Sirketler Jul 2026
Bina Sermayesi Harcamaları 2.10 -3.30 Yüzde Jun 2026
NAB Iş Güvenligi -6.00 -6.00 Puan Jul 2026
Iş Stoklar -0.20 0.70 Yüzde Jun 2026
Kapasite Kullanımı 74.00 72.80 Yüzde Jul 2026
Binek Araç Satışları 13393.00 15099.00 Birimler Jul 2026
Stoklardaki değişim 675.00 897.00 Aud - Milyon Mar 2026
Bileşik Öncü Gösterge 100.24 100.33 Puan Jun 2026
Şirket Brüt Karları 134696.00 132311.00 Aud - Milyon Jun 2026
Yolsuzluk Endeksi 76.00 77.00 Puan Dec 2025
Yolsuzluk Rank 12.00 10.00 Dec 2025
Sanayi Üretimi 2.50 2.80 Yüzde Mar 2026
Sanayi Üretimi Aylık Değişim -0.60 1.70 Yüzde Mar 2026
AI Grubu Sanayi Endeksi -3.50 -29.90 Puan Aug 2026
Ai Group Hizmetleri İndeksi -29.90 -30.00 Puan Jul 2026
Ai Group İnşaat İndeksi -6.90 -43.80 Puan Aug 2026
Ai Group Üretim Endeksi -16.60 -19.30 Puan Aug 2026
Westpac Öncü Endeksi (Aylık) 0.00 0.10 Yüzde Jul 2026
Imalat Üretimi 3.20 1.10 Yüzde Mar 2026
Madencilik Üretimi 3.10 4.00 Yüzde Mar 2026
Yeni Siparişler 33.00 33.00 Puan Mar 2026
Tesis Makinaları Sermaye Harcamaları -8.90 18.40 Yüzde Jun 2026
Özel Yatırım Harcamaları -3.60 6.90 Yüzde Jun 2026
Küçük Işletme Güven -2.00 -8.00 Puan Sep 2025
Yeni Araç Satışları 103656.00 131134.00 Birimler Jul 2026


Avustralya Bitki Makine Sermaye Harcamaları
Tesis Makine Sermaye Harcaması, çeyreklik değişim olarak ölçülür. Yeni Sermaye Harcaması Anketi, Avustralya ve Yeni Zelanda Standart Endüstri Sınıflandırması, ANZSIC, 2006'ya göre sınıflandırılan aşağıdaki endüstrileri içerir: Madencilik, İmalat ve Elektrik, Gaz, Su ve Atık Hizmetleri, İnşaat, Toptan ve Perakende Ticaret, Ulaşım, Posta ve Depolama, Bilgi Medyası ve Telekomünikasyon Finans ve, Kiralama, İstihdam ve Gayrimenkul Hizmetleri Profesyonel, Bilimsel ve Teknik Hizmetler.
Gerçek Önceki En Yüksek En Düşük Tarihler Birim Sıklık
-8.90 18.40 21.70 -10.10 1987 - 2026 Yüzde Üç Aylık
SA

Haber
Avustralya Bitki ve Makine Yatırımları Q2'de Düşüş Gösterdi
Avustralya'da ekipman, tesis ve makineler için özel yeni sermaye harcamaları 2026'nın 2. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %8,9 azaldı ve bu, önceki dönemde %18,4 olarak yukarı yönlü revize edilen artışı tersine çevirdi; bu artış 1992'nin 4. çeyreğinden bu yana en güçlü büyümeyi işaret ediyordu. Düşüş, büyük ölçüde %9,2 artışın ardından %5,3 azalan madencilik dışı yatırımlardan kaynaklandı; madencilikle ilgili ekipman harcamaları ise %0,6'lık kazanç sonrasında %1,6 arttı. Sektör bazında, bilgi medyası ve telekomünikasyon (-%30,2), profesyonel, bilimsel ve teknik hizmetler (-%12,0) ile sanat ve eğlence hizmetlerinde (-%11,8) yatırım keskin bir şekilde daraldı. Yıllık bazda, ekipman, tesis ve makineler için harcamalar %18,7 arttı ve önceki çeyrekte yukarı yönlü revize edilen %30,8 büyüme oranından hafifledi.
2026-08-27
Avustralya Bitki Makine Yatırımları 1996'dan Bu Yana En Fazla Artış Gösterdi
Avustralya'da ekipman, tesis ve makineler üzerindeki özel yeni sermaye harcamaları 2026'nın ilk çeyreğinde çeyrek bazında %18,1 artarak, önceki çeyrekte aşağı yönlü revize edilen %1,3'lük düşüşten keskin bir şekilde toparlandı. Bu, Mart 1996'dan bu yana en güçlü büyümeyi işaret ediyor ve büyük ölçüde madencilik dışı iş yatırımları tarafından yönlendirildi; bu yatırımlar %8,8 artış kaydetti (2025'in 4. çeyreğinde %1,3'e karşı), madencilikle ilgili ekipman harcamaları ise (0% karşısında -%0,9) nispeten değişmedi. Bilgi medyası ve telekomünikasyon en büyük sektör artışını kaydetti, %96,1 artarak yeni bir rekor seviyeye ulaştı. ABS İş İstatistikleri Başkanı Tom Lay, “Yatırım artışı, veri merkezi ekipmanına, özellikle sunucu rafları ve işleme ekipmanına yapılan yatırımların sonucuydu ve bu, toplam yatırım rakamlarını önemli ölçüde artırdı” dedi. Yıllık bazda, ekipman, tesis ve makineler üzerindeki yatırım %31 oranında fırladı; bu, Aralık 1994'ten bu yana en keskin artış ve önceki dönemde yukarı yönlü revize edilen %9,8'lik artıştan hızlanarak gerçekleşti.
2026-05-28
Avustralya Q4 Ekipman Harcamaları Q3 Artışının Ardından Tersine Döndü
Avustralya'da ekipman, tesis ve makineler üzerindeki özel yeni sermaye harcamaları 2025'in 4. çeyreğinde çeyrekten çeyreğe %1,7 düştü ve 3. çeyrekte marjinal olarak revize edilen %11,2'lik artıştan geri döndü ve üç çeyrekten sonra ilk daralmayı işaret etti. Bu geri çekilme, önceki çeyrekte veri merkezlerinde rekor seviyede yatırımın ortasında gerçekleşen güçlü artışın ardından bir normalleşmeyi öne sürüyor. Sektör bazında, madencilikle ilgili ekipman harcamaları %0,8 azaldı. Öte yandan, madencilik dışı harcamalar genişlemeye devam etti ve %3,8 artarak genel düşüşü dengeledi. Yıllık bazda, ekipman, tesis ve makineler üzerindeki yatırım %9,4 arttı ve 3. çeyrekteki %9,9'luk artıştan hafif bir düşüş gösterdi ancak yine de sağlam bir temel sermaye harcama ivmesini yansıtıyor.
2026-02-26