İtalya'nın sanayi cirosu Haziran 2026'da bir önceki aya göre %1,0 düştü ve bir önceki ayda aşağı yönlü revize edilen %0,5'lik artışı tersine çevirdi. Satışlar hem yurtiçi (-%1 vs %0,1 Mayıs'ta) hem de yurtdışı (-%1 vs %1,3) piyasalarda azaldı. Yıllık bazda, takvim etkilerinden arındırılmış sanayi cirosu %3,1 arttı ve Mayıs'taki aşağı yönlü revize edilen %5,2'lik artıştan yavaşladı; büyüme hem yurtiçi ( %2,3 vs %4,7) hem de yurtdışı ( %4,6 vs %6,2) satışlarda yavaşladı. Sanayi grupları itibarıyla, ciro yalnızca tüketim mallarında (-%1,2) düştü, enerji (%22,2), ara mallar (%5,4) ve sermaye malları (%0,8) artış kaydetti. Bu arada, hizmetler sektöründeki ciro, Mayıs'taki %0,2'lik artışın ardından bir önceki aya göre değişiklik göstermedi. İkinci çeyrekte, mevsimsel olarak ayarlanmış sanayi cirosu %1,2 arttı.

İtalya'da imalat satışları, 2026 Mayıs ayında %0,50'den Haziran ayında % -1'e düştü. İtalya'da imalat satışları 2000'den 2026'ya kadar ortalama %0,23 olarak gerçekleşti, Mayıs 2020'de %43,30 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve Nisan 2020'de % -29,40 ile rekor düşük seviyeye indi.



Takvim GMT Referans Gerçek Önceki Fikir Birliği
2026-08-28 08:00 AM
ENDÜSTRİYEL SATIŞ MOM
Jun -1% 0.5%
2026-08-28 08:00 AM
Endüstriyel Satışlar (Yıllık)
Jun 3.1% 5.2%
2026-09-29 08:00 AM
Endüstriyel Satışlar (Yıllık)
Jul 3.1%


Son Önceki Birim Referans
İş güvenliği 89.90 89.70 Puan Aug 2026
Kapasite Kullanımı 75.60 75.00 Yüzde Sep 2026
Stoklardaki değişim 193.40 -751.40 Eur - Milyon Jun 2026
Yıllık Sanayi Üretimi Artışı -0.60 1.20 Yüzde Jun 2026
Sanayi Üretimi Aylık Değişim -1.00 -0.30 Yüzde Jun 2026
Imalat Üretimi -0.91 1.17 Yüzde Jun 2026
Endüstriyel Satışlar (Yıllık) -1.00 0.50 Yüzde Jun 2026
Madencilik Üretimi -1.77 -1.62 Yüzde Jun 2026


İtalya Sanayi Satışları Aylık Değişim
İtalya'da sanayi ciro endeksi, endüstriyel satışlardaki aylık değişiklikleri güncel fiyatlarla ölçer.
Gerçek Önceki En Yüksek En Düşük Tarihler Birim Sıklık
-1.00 0.50 43.30 -29.40 2000 - 2026 Yüzde Aylık
SA

Haber
İtalya Sanayi Satışları Haziran'da Düşüş Gösterdi
İtalya'nın sanayi cirosu Haziran 2026'da bir önceki aya göre %1,0 düştü ve bir önceki ayda aşağı yönlü revize edilen %0,5'lik artışı tersine çevirdi. Satışlar hem yurtiçi (-%1 vs %0,1 Mayıs'ta) hem de yurtdışı (-%1 vs %1,3) piyasalarda azaldı. Yıllık bazda, takvim etkilerinden arındırılmış sanayi cirosu %3,1 arttı ve Mayıs'taki aşağı yönlü revize edilen %5,2'lik artıştan yavaşladı; büyüme hem yurtiçi ( %2,3 vs %4,7) hem de yurtdışı ( %4,6 vs %6,2) satışlarda yavaşladı. Sanayi grupları itibarıyla, ciro yalnızca tüketim mallarında (-%1,2) düştü, enerji (%22,2), ara mallar (%5,4) ve sermaye malları (%0,8) artış kaydetti. Bu arada, hizmetler sektöründeki ciro, Mayıs'taki %0,2'lik artışın ardından bir önceki aya göre değişiklik göstermedi. İkinci çeyrekte, mevsimsel olarak ayarlanmış sanayi cirosu %1,2 arttı.
2026-08-28
İtalya Sanayi Satışları Mayıs'ta Aylık %0,6 Arttı
İtalya'nın sanayi cirosu Mayıs 2026'da bir önceki aya göre %0,6 arttı, bir önceki ayda ise %0,2'lik bir düşüş revize edildi. Yurt dışı satışları toparlandı (%1,6, Nisan'da -%0,8), yurt içi satışlar ise daha yavaş bir hızda arttı (%0,1, %0,2'ye karşı). Yıllık bazda, takvim etkilerinden arındırılmış sanayi cirosu %5,3 büyüyerek, Nisan'daki revize edilmiş %2,7'lik artıştan hız kazandı; bu artış, hem yurt içi (%4,7, %2,8'e karşı) hem de yurt dışı pazarlarındaki ( %6,6, %2,4'e karşı) daha yüksek satışlardan kaynaklandı. Sanayi grupları itibarıyla, enerji sektörü en güçlü büyümeyi göstermeye devam etti (%28,6), ardından sermaye malları (%6,6) ve ara mallar (%6,1) geldi, tüketim malları satışları ise azaldı (-%1,4). Bu arada, hizmetler sektöründeki ciro, Nisan'da değişmeden kalmasının ardından bir önceki aya göre %0,2 arttı; bu artış, profesyonel, bilimsel ve teknik faaliyetlerdeki artışlar (%2,0, %1,6'ya karşı), gayrimenkul faaliyetlerinde (%1,8, %0,4'e karşı) ve konaklama ile yiyecek hizmetleri faaliyetlerinde (%1,1, %0,8'e karşı) desteklendi.
2026-07-29
İtalya Sanayi Satış Büyümesi Yavaşlıyor
İtalya'nın sanayi cirosu Nisan 2026'da bir önceki aya göre %0,3 artış gösterdi ve Mart'taki aşağı yönlü revize edilmiş %1,8'lik artıştan yavaşladı; bu, Eylül 2025'ten bu yana en yüksek büyümeyi işaret ediyordu. Yurt içi satışlardaki büyüme %2,2'den %0,8'e gerilerken, yurt dışı satışlar %1,2'lik kazancı tersine çevirerek %0,6 düştü. Yıllık bazda, takvim etkilerinden arındırılmış sanayi cirosu %3,2 artış gösterdi; bu, Mart'taki aşağı yönlü revize edilmiş %4,2'lik büyümenin ardından geldi. Satış büyümesi hem yurt içinde (%3,5 Mart'ta %4,4'e karşı) hem de yurt dışında (%2,6 Mart'ta %3,9'a karşı) yavaşladı. Sanayi grupları arasında enerji kesimi keskin bir artış (%37,1) kaydederken, ara mallar (%4,7) ve sermaye malları (%0,8) da kazançlar elde etti ve tüketim mallarındaki (-%3,5) düşüşü fazlasıyla telafi etti. Bu arada, hizmetler sektöründeki ciro, Mart'taki %1,1'lik artışın ardından %0,1 yükseldi; diğer hizmetlerdeki (%0,8) büyüme, toptan ticaretteki (-%0,6) düşüşü dengeledi.
2026-06-25