İsviçre'de perakende satışlar Mart 2026'da yıllık %0,5 artış gösterdi ve piyasa beklentisi olan %1'lik artışı kaçırdı; bu, bir önceki ayda aşağı yönlü revize edilen %0,4'lük artışın ardından gerçekleşti. Hizmet istasyonlarındaki satışlar %5,3 artarak, Şubat'taki %1,4'lük artıştan hız kazandı. Ancak, gıda, içecek ve tütün satışları (-%1,6 vs -%1,3) daha da düştü ve hizmet istasyonları hariç gıda dışı satışlar yavaşladı (%0,9 vs %2,1). Gıda dışı sektörde, kültürel ve eğlence ürünleri satışlarında keskin bir artış (%7 vs %0,1) ve tezgahlar ile pazarlardan yapılan satışlarda bir toparlanma; siparişle ve internet üzerinden satışlarda (%0,2 vs -%1,7) kısmen, ev eşyaları, tekstil, hobi malzemeleri ve mobilya satışlarındaki düşüşler (-%5,2 vs -%1) ve bilgi ve iletişim ekipmanlarındaki düşüş (-%1 vs -%3,2) ile dengelendi. Hizmet istasyonları hariç toplam perakende satışlar değişmedi ve Şubat'ta aşağı yönlü revize edilen %0,6'lık artışın ardından geldi. Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda, satışlar %0,1 artış gösterdi; bu, Şubat'taki revize edilen %0,1'lik düşüşün ardından gerçekleşti.

İsviçre'de perakende satışlar, 2026 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %0,50 arttı. İsviçre'de Perakende Satışları Yıllık Bazda 2001'den 2026'ya kadar ortalama %1,46 olarak gerçekleşti, Nisan 2021'de %38 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ve Nisan 2020'de % -18,30 ile rekor düşük seviyeye ulaştı.

İsviçre'de perakende satışlar, 2026 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %0,50 arttı. İsviçre'de Perakende Satışlar Yıllık Bazda, bu çeyreğin sonunda %0,80 olması bekleniyor; bu, Trading Economics küresel makro modelleri ve analist beklentilerine göre. Uzun vadede, İsviçre Perakende Satışlar Yıllık Bazda'nın 2027'de %1,60 ve 2028'de %1,90 civarında seyretmesi öngörülüyor; bu, ekonometrik modellerimize dayanmaktadır.



Takvim GMT Referans Gerçek Önceki Fikir Birliği
2026-04-01 06:30 AM
Perakende Satışlar (Yıllık)
Feb 0.9% -0.6% 0.9%
2026-05-01 06:30 AM
Perakende Satışlar (Yıllık)
Mar 0.5% 0.4% 1%
2026-06-02 06:30 AM
Perakende Satışlar (Yıllık)
Apr 0.5%


Son Önceki Birim Referans
Tüketici Güveni -40.00 -43.00 Puan Apr 2026
Tüketici Harcamaları 102204.00 101756.00 Chf - Milyon Dec 2025
Benzin Fiyatları 2.43 2.36 Usd / Litre Apr 2026
Gsyh'Ya Haneler Borç 121.90 121.10 Gsyih'Nin Yüzde Sep 2025
Kişisel Tasarruf 18.10 17.70 Yüzde Dec 2024
Perakende Satışlar (Aylık) 0.10 -0.10 Yüzde Mar 2026
Perakende Satışlar (Yıllık) 0.50 0.40 Yüzde Mar 2026


İsviçre Perakende Satışlar Yıllık Değişim
İsviçre'de Perakende satışlardaki yıllık değişim, belirli bir aydaki perakende mallarının ve hizmetlerinin toplam satışlarını, bir yıl önceki aynı aya karşılaştırır.
Gerçek Önceki En Yüksek En Düşük Tarihler Birim Sıklık
0.50 0.40 38.00 -18.30 2001 - 2026 Yüzde Aylık
Constant Prices, WDA

Haber
İsviçre Perakende Satışları Beklentilerin Altında Artış Gösterdi
İsviçre'de perakende satışlar Mart 2026'da yıllık %0,5 artış gösterdi ve piyasa beklentisi olan %1'lik artışı kaçırdı; bu, bir önceki ayda aşağı yönlü revize edilen %0,4'lük artışın ardından gerçekleşti. Hizmet istasyonlarındaki satışlar %5,3 artarak, Şubat'taki %1,4'lük artıştan hız kazandı. Ancak, gıda, içecek ve tütün satışları (-%1,6 vs -%1,3) daha da düştü ve hizmet istasyonları hariç gıda dışı satışlar yavaşladı (%0,9 vs %2,1). Gıda dışı sektörde, kültürel ve eğlence ürünleri satışlarında keskin bir artış (%7 vs %0,1) ve tezgahlar ile pazarlardan yapılan satışlarda bir toparlanma; siparişle ve internet üzerinden satışlarda (%0,2 vs -%1,7) kısmen, ev eşyaları, tekstil, hobi malzemeleri ve mobilya satışlarındaki düşüşler (-%5,2 vs -%1) ve bilgi ve iletişim ekipmanlarındaki düşüş (-%1 vs -%3,2) ile dengelendi. Hizmet istasyonları hariç toplam perakende satışlar değişmedi ve Şubat'ta aşağı yönlü revize edilen %0,6'lık artışın ardından geldi. Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda, satışlar %0,1 artış gösterdi; bu, Şubat'taki revize edilen %0,1'lik düşüşün ardından gerçekleşti.
2026-05-01
İsviçre Perakende Satışları Şubat'ta Yeniden Artış Gösterdi
İsviçre'de perakende satışlar Şubat 2026'da yıllık bazda %0,9 artış gösterdi ve bir önceki ayda aşağı yönlü revize edilen %0,6'lık düşüşten toparlandı. Yakıt hariç gıda dışı sektördeki ciro, Ocak'taki %1'lik düşüşün ardından %2,8 artış gösterdi; bu artış esas olarak diğer malların (5% vs -1,3%) ve bilgi ve iletişim ekipmanlarının (0,2% vs 2,3%) daha yüksek satışları tarafından yönlendirildi. Kültürel ve eğlence ürünleri için faaliyet ise daha az azaldı (-0,5% vs -5,6%). Yakıt istasyonları hariç genel perakende ticaret de toparlandı (1,1% vs -0,7%). Öte yandan, gıda, içecek ve tütün satışları daha hızlı bir hızda düştü (-1,1% vs -0,2%), yakıt perakendeciliğinde ise büyüme yavaşladı (2,1% vs 3,2%). Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda, perakende faaliyetleri Şubat'ta %0,4 artış gösterdi ve önceki dönemde revize edilen %1,6'lık düşüşün ardından geldi.
2026-04-01
İsviçre Perakende Satışları 5 Ayda İlk Kez Düştü
İsviçre'de perakende satışlar Ocak 2026'da yıllık bazda %1,1 düştü ve piyasa tahminleri olan %2,7 artışı kaçırdı; bir önceki ayda %2,8'lik artıştan geriledi. Son rakam, gıda, içecek ve tütün satışlarındaki azalma (-%0,3, Aralık'ta %1,3) ve yakıt hariç gıda dışı ürünlerdeki düşüş (-%1,6, %4,9) nedeniyle Ağustos'tan bu yana perakende faaliyetindeki ilk düşüşü işaret etti. Ciro özellikle tezgahlar ve pazarlar, siparişle satış yapan firmalar veya internet üzerinden (-%15,3, %2,4), bilgi ve iletişim ekipmanları (-%0,7, %17,6) ve kültürel ve eğlence ürünlerinde (-%5,8, %2,6) azaldı. Ayrıca, yakıt istasyonları hariç toplam perakende ticaret %1,1 düştü ve Aralık'taki %3,1'lik artışı tersine çevirdi. Öte yandan, yakıt perakendeciliği toparlandı (%0,8, -%2). Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda, perakende faaliyeti Ocak'ta %1,1 büyüdü ve önceki dönemde %1'lik artışın ardından geldi.
2026-03-02