İsviçre Perakende Satış Büyümesi Haziran'da Yavaşladı

2026-07-31 06:50 Joshua Ferrer 1 dk okuma
İsviçre'de perakende satışlar, Haziran 2026'da yıllık bazda %1,5 artış gösterdi ve piyasa beklentisi olan %3,2'lik artışın altında kaldı. Bu, bir önceki ayda aşağı yönlü revize edilen on bir aylık en yüksek %3,4'lük artıştan yavaşlama anlamına geliyor. Yavaşlama, çoğu perakende kategorisinde zayıf bir ivmeyi yansıttı; genel ticaret, hizmet istasyonları hariç, Mayıs'taki %3,2'den %1,5'e geriledi. Gıda dışı perakendeciler arasında, ciro büyümesi de %3,8'den %1'e yavaşladı; bu, diğer malların satışlarındaki düşüş (-%1,9, %5,3'e karşı) ve sipariş ile internet üzerinden satışlardan (-%3,7, %6,0'a karşı) kaynaklandı. Aynı zamanda, gıda, içecek ve tütün gelirleri %2,5'ten %2,1'e moderatör oldu; hizmet istasyonlarındaki faaliyetler ise zayıf kalmaya devam etti ve Mayıs'taki %6,1'lik düşüşün ardından %9,6 azaldı. Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda, perakende satışlar Haziran'da %0,2 büyüdü; bu, geçen yıl Ekim'den bu yana en düşük artış ve önceki dönemde yukarı yönlü revize edilen %0,9'luk artıştan yavaşlama anlamına geliyor.


Haber
İsviçre Perakende Satış Büyümesi 3 Aylık Zirvede
İsviçre'de perakende satışlar, Ağustos 2026'da yıllık bazda %3,2 artış gösterdi ve bir önceki ay %2,6 olarak yukarı revize edilen artışın ardından hız kazandı ve piyasa beklentisi olan %2,2'yi aştı. Bu, üç ay içindeki en yüksek okuma oldu; gıda, içecek ve tütün sektörlerinde faaliyet %1,4'ten %2,1'e yükseldi. Ayrıca, benzin istasyonları hariç gıda dışı satışlar da %2,4'ten %3,4'e yükselerek diğer ev eşyaları, tekstil, DIY ve mobilya (yüzde 5,0 karşısında %1,9) ile diğer ürünlerde (yüzde 5,6 karşısında %3,3) artışlar kaydetti. Ayrıca, kültürel ve eğlence ürünlerinde satışlar da toparlandı (%0,2 karşısında -%1,7). Ancak, bilgi ve iletişim teknolojisi ürünlerinde faaliyet azaldı (-%0,3 karşısında %3,2) ve siparişle satış ile internet perakendeciliğinde (-%3,1 karşısında %2,8) düşüş görüldü. Genel perakende satışlar, hizmet istasyonlarında da daha fazla düştü (-%7,5 karşısında -%0,7). Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda, perakende faaliyet Ağustos'ta %0,4 büyüdü ve bir önceki dönemde %0,1 artış göstermişti.
2026-10-01
İsviçre Perakende Satışları Beklentileri Aştı
İsviçre'de perakende satışlar Temmuz 2026'da yıllık %2,3 artış gösterdi ve Haziran'daki yukarı yönlü revize edilmiş %1,9 artışın ardından hız kazandı, piyasa beklentisi olan %1,3'ü aştı. Benzin istasyonları hariç gıda dışı satışlardaki büyüme %1,5'ten %1,8'e yükseldi; bu artış, diğer ürünlerdeki toparlanma (%2,2 karşısında -%1,2) ve tezgahlar ile pazarlar aracılığıyla yapılan satışlar ile birlikte, ayrıca siparişle ve internet perakendeciliğindeki satışlar (%3,8 karşısında -%1,9) tarafından desteklendi. Ancak, bilgi ve iletişim teknolojisi ürünlerinde büyüme yavaşladı (%2,8 karşısında %13,2) ve diğer ev eşyaları, tekstil, DIY ve mobilya malzemelerinde de (%0,8 karşısında %1,7) yavaşlama görüldü. Yayın ürünleri, spor ekipmanları ve oyuncaklar için düşüşler derinleşti (-%2,0 karşısında -%0,6). Genel perakende faaliyetleri, benzin istasyonlarındaki satışların büyümeye geri dönmesiyle de desteklendi (%0,2 karşısında -%7,8). Buna karşın, gıda, içecek ve tütün ürünleri satışları azaldı (%1,2 karşısında %2,0). Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda, perakende faaliyeti Haziran'daki %0,3'ten %0,1'e gerileyerek Nisan'dan bu yana en düşük seviyesini kaydetti.
2026-09-01
İsviçre Perakende Satış Büyümesi Haziran'da Yavaşladı
İsviçre'de perakende satışlar, Haziran 2026'da yıllık bazda %1,5 artış gösterdi ve piyasa beklentisi olan %3,2'lik artışın altında kaldı. Bu, bir önceki ayda aşağı yönlü revize edilen on bir aylık en yüksek %3,4'lük artıştan yavaşlama anlamına geliyor. Yavaşlama, çoğu perakende kategorisinde zayıf bir ivmeyi yansıttı; genel ticaret, hizmet istasyonları hariç, Mayıs'taki %3,2'den %1,5'e geriledi. Gıda dışı perakendeciler arasında, ciro büyümesi de %3,8'den %1'e yavaşladı; bu, diğer malların satışlarındaki düşüş (-%1,9, %5,3'e karşı) ve sipariş ile internet üzerinden satışlardan (-%3,7, %6,0'a karşı) kaynaklandı. Aynı zamanda, gıda, içecek ve tütün gelirleri %2,5'ten %2,1'e moderatör oldu; hizmet istasyonlarındaki faaliyetler ise zayıf kalmaya devam etti ve Mayıs'taki %6,1'lik düşüşün ardından %9,6 azaldı. Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda, perakende satışlar Haziran'da %0,2 büyüdü; bu, geçen yıl Ekim'den bu yana en düşük artış ve önceki dönemde yukarı yönlü revize edilen %0,9'luk artıştan yavaşlama anlamına geliyor.
2026-07-31