Uruguay'un sanayi üretimi Mart 2026'da yıllık %9,4 artış gösterdi ve Şubat ayında %3,3'lük bir artışın ardından geldi. Gıda üretimi %13,2'lik bir artışla kazançlara öncülük etti, ardından kimyasallar ve kimyasal ürünler üretimi %28,0 ve motorlu taşıtlar, römorklar ve yarı römorklar üretimi %31,0 ile geldi. Buna karşın, içecek üretimi en büyük düşüşü %10,5 ile kaydetti, ardından kağıt ve kağıt ürünleri üretimi (-%2,3) ve bilgisayar, elektronik ve optik ürünler üretimi (-%17,1) geldi. Çalışılan Saatler Endeksi yıllık %2,1 artarken, İstihdam Edilen Personel Endeksi %1,6 düştü.

Uruguay'da sanayi üretimi, 2026 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %9,40 arttı. Uruguay'da sanayi üretimi 2003'ten 2026'ya kadar ortalama %4,24 olarak gerçekleşti, Ekim 2003'te %57,25 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve Ocak 2003'te % -31,14 ile rekor düşük seviyeye indi.

Uruguay'da sanayi üretimi, 2026 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %9,40 arttı. Uruguay'da sanayi üretiminin bu çeyreğin sonunda %4,20 olması bekleniyor; bu, Trading Economics küresel makro modelleri ve analist beklentilerine göre. Uzun vadede, Uruguay İmalat Üretimi'nin 2027'de %2,00 civarında seyretmesi öngörülüyor; bu, ekonometrik modellerimize dayanmaktadır.



Takvim GMT Referans Gerçek Önceki Fikir Birliği
2026-04-14 06:00 PM
Yıllık Sanayi Üretimi Artışı
Feb 3.3% -1.5%
2026-05-12 07:20 PM
Yıllık Sanayi Üretimi Artışı
Mar 9.4% 3.3%
2026-06-11 06:00 PM
Yıllık Sanayi Üretimi Artışı
Apr 9.4%


Son Önceki Birim Referans
Stoklardaki değişim 20896.00 -20064.60 Uyu Bin Dec 2025
Yolsuzluk Endeksi 73.00 76.00 Puan Dec 2025
Yolsuzluk Rank 17.00 13.00 Dec 2025
Yıllık Sanayi Üretimi Artışı 9.40 3.30 Yüzde Mar 2026


Uruguay İmalat Üretimi
Uruguay'da endüstriyel üretim, ekonominin imalat sektöründe entegre olan işletmelerin üretimini ölçer.
Gerçek Önceki En Yüksek En Düşük Tarihler Birim Sıklık
9.40 3.30 57.25 -31.14 2003 - 2026 Yüzde Aylık

Haber
Uruguay İmalat Üretimi Mart'ta Artış Gösterdi
Uruguay'un sanayi üretimi Mart 2026'da yıllık %9,4 artış gösterdi ve Şubat ayında %3,3'lük bir artışın ardından geldi. Gıda üretimi %13,2'lik bir artışla kazançlara öncülük etti, ardından kimyasallar ve kimyasal ürünler üretimi %28,0 ve motorlu taşıtlar, römorklar ve yarı römorklar üretimi %31,0 ile geldi. Buna karşın, içecek üretimi en büyük düşüşü %10,5 ile kaydetti, ardından kağıt ve kağıt ürünleri üretimi (-%2,3) ve bilgisayar, elektronik ve optik ürünler üretimi (-%17,1) geldi. Çalışılan Saatler Endeksi yıllık %2,1 artarken, İstihdam Edilen Personel Endeksi %1,6 düştü.
2026-05-12
Şubat'ta Uruguay İmalatı Büyüyor
Uruguay'un imalat çıktısı Şubat 2026'da yıllık %3,3 oranında arttı ve Ocak'taki %1,5'lik düşüşten toparlandı. Gıda ürünleri imalatı %6,4 ile kazançlara öncülük etti, ardından ilaç ürünleri %17,7 ve içecek imalatı %12,9 ile geldi. Buna karşın, motorlu taşıtlar, römorklar ve yarı römork imalatı %45,3 ile en büyük düşüşü kaydetti. Çalışılan Saatler Endeksi yıllık %0,2 düştü, istihdam edilen personel endeksi ise %0,3 azaldı.
2026-04-14
Uruguay Üretim Hacmi Ocak'ta Düştü
Uruguay'un imalat çıktısı Ocak 2026'da yıllık bazda %1,5 azaldı ve Aralık'taki %7,4'lük artışı tersine çevirdi. En büyük düşüş, %25,4'lük azalma ile rafine petrol ürünlerinden geldi. Diğer önemli düşüşler, %21,8 ile metalik olmayan mineral ürünler ve %12,2 ile kauçuk ve plastik ürünler oldu. Olumlu tarafta, kimyasal ürünler %30,7'lik bir artışla büyümeyi destekledi, ardından içecekler %5,2 ve ahşap ile ahşap ürünleri %15,5 ile geldi. Çalışılan Saatler Endeksi ve İstihdam Edilen Personel Endeksi, Ocak 2025'e kıyasla %3,1 düştü.
2026-03-16