Çek Perakende Satışları Mart'ta %4,9 Arttı

2026-05-11 07:30 Joshua Ferrer 1 dk okuma
Çek Cumhuriyeti'nde perakende satışlar Mart 2026'da yıllık bazda %4,9 artarak piyasa beklentisi olan %3,4'lük artışı aştı ve bir önceki ayda yukarı yönlü revize edilen %3,7'lik artıştan hız kazandı. Satışlar, gıda, içecek ve tütün (Şubat'ta %0,9'a karşı %4,8), gıda dışı ürünler (Şubat'ta %6'ya karşı %5,5) ve otomotiv yakıtı (Şubat'ta %3,5'e karşı %2,6) dahil olmak üzere tüm kategorilerde arttı. Gıda dışı sektörde, özellikle kozmetik ve kişisel bakım ürünleri satan uzman mağazalarda (Şubat'ta %7,2'ye karşı %7,5), ilaç ve tıbbi malzemelerde (Şubat'ta %4,7'ye karşı %6,8) ve esasen gıda dışı ürünler satan uzman olmayan mağazalarda (Şubat'ta %6,2'ye karşı %6,6) ciro önemli ölçüde yükseldi. Çevrimiçi ve siparişle satış yapan mağazalardaki satışlar da %13,4 artış gösterdi (Şubat'ta %16,1'e karşı). Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda, perakende faaliyetleri Mart ayında %1,2 büyüyerek geçen Nisan'dan bu yana en keskin artışı kaydetti ve önceki dönemde revize edilen %0,2'lik artıştan toparlandı.


Haber
Çek Perakende Satışları Mart'ta %4,9 Arttı
Çek Cumhuriyeti'nde perakende satışlar Mart 2026'da yıllık bazda %4,9 artarak piyasa beklentisi olan %3,4'lük artışı aştı ve bir önceki ayda yukarı yönlü revize edilen %3,7'lik artıştan hız kazandı. Satışlar, gıda, içecek ve tütün (Şubat'ta %0,9'a karşı %4,8), gıda dışı ürünler (Şubat'ta %6'ya karşı %5,5) ve otomotiv yakıtı (Şubat'ta %3,5'e karşı %2,6) dahil olmak üzere tüm kategorilerde arttı. Gıda dışı sektörde, özellikle kozmetik ve kişisel bakım ürünleri satan uzman mağazalarda (Şubat'ta %7,2'ye karşı %7,5), ilaç ve tıbbi malzemelerde (Şubat'ta %4,7'ye karşı %6,8) ve esasen gıda dışı ürünler satan uzman olmayan mağazalarda (Şubat'ta %6,2'ye karşı %6,6) ciro önemli ölçüde yükseldi. Çevrimiçi ve siparişle satış yapan mağazalardaki satışlar da %13,4 artış gösterdi (Şubat'ta %16,1'e karşı). Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda, perakende faaliyetleri Mart ayında %1,2 büyüyerek geçen Nisan'dan bu yana en keskin artışı kaydetti ve önceki dönemde revize edilen %0,2'lik artıştan toparlandı.
2026-05-11
Çek Perakende Satış Büyümesi Şubat'ta Yavaşladı
Çek Cumhuriyeti'nde perakende satışlar Şubat 2026'da yıllık bazda %4,1 artış gösterdi ve bu, piyasa beklentisi olan %3,8'lik artışın oldukça üzerinde, ancak bir önceki ayda aşağı yönlü revize edilen %4,9'luk büyümeden yavaşladı. Otomotiv yakıtı satışlarında (Ocak'ta %5,8'e karşı %3,4), mağaza, tezgah ve pazar dışı satışlarda (16,1'e karşı %19,3) ve posta ve internet üzerinden satışlarda (20,8'e karşı %17,6) faaliyet yavaşladı. Gıda dışı sektörde de ciro azaldı (%6,6'ya karşı %8,2), özellikle kültür, spor ve rekreasyon alanında (%5,4'e karşı %9,4), bilgi ve iletişim ekipmanlarında (%1,5'e karşı %2,2) ve kozmetik ile kişisel bakım ürünlerinde (%7,9'a karşı %8,4). Bu arada, uzmanlaşmamış mağazalarda (%0,9'a karşı %1,5) ve gıda, içecek ve tütün ürünlerinde (%0,2'ye karşı %1,2) satışlar arttı. Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda, perakende faaliyetleri, önceki dönemdeki %0,9'luk artışın ardından sabit bir okuma kaydetti.
2026-04-07
Çek Cumhuriyeti Perakende Satış Büyümesi 9 Aylık Zirveye Ulaştı
Çek Cumhuriyeti'nde perakende satışlar, Ocak 2026'da yıllık bazda %5 artış gösterdi ve piyasa beklentisi olan %2,8'lik artışın oldukça üzerinde gerçekleşti. Bu, bir önceki ayki %1,8'lik artıştan da hızlanma anlamına geliyor. Son rakam, Nisan 2025'ten bu yana perakende faaliyetindeki en hızlı büyümeyi işaret ediyor ve bu büyüme esas olarak otomotiv yakıtı satışlarındaki artıştan (Aralık 2025'te %4,4'e karşı %7,3) ve posta ve internet üzerinden yapılan satışlardan ( %3,7'ye karşı %18,7) kaynaklanıyor. Gıda dışı sektörde de ciro daha hızlı arttı (%7,8'e karşı %2,1), özellikle kültür, spor ve rekreasyon alanında (%9,1'e karşı -%2,1), kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde (%8,5'e karşı %8,2) ve giyim ile ayakkabıda (%6,9'a karşı %0,9). Öte yandan, ev ürünleri satan uzman mağazalarda satışlar düştü (-%3'e karşı -%0,3), gıda, içecek ve tütün ürünlerinde ise büyüme yavaşladı (%0,3'e karşı %0,7). Mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda, Ocak ayında perakende faaliyeti %1 arttı ve bu, Nisan 2025'ten bu yana en keskin artışı işaret ediyor ve önceki dönemdeki %0,1'lik düşüşten toparlanma anlamına geliyor.
2026-03-12