Malezya'nın inşaat faaliyetleri 2026'nın 2. çeyreğinde yıllık %8,8 büyüdü ve bir önceki çeyrekteki %8,5 artıştan hızlandı; bu, sektörün 2023'ün 4. çeyreğinden bu yana en yavaş büyümesi olarak kaydedildi. Sağlam sonuç, esasen daha hızlı inşaat mühendisliği faaliyetleri tarafından yönlendirildi (%2,7, 1. çeyrekte %1,5), bu da sektöre en büyük katkıyı sağlayarak toplam çıktının %35,0'ını oluşturdu. Ticari olmayan binalardaki büyüme de güçlendi (%13,3, %12,7'ye karşı), toplam faaliyetlerin %29,3'ünü temsil etti. Bu arada, konut inşaat faaliyetleri daha da hızlandı (%8,7, %6,1'e karşı), toplam çıktının %22,8'ini katkıda bulundu. Buna karşın, özel ticaret faaliyetleri keskin bir şekilde yavaşladı (%17,6, %24,6'ya karşı), ancak yine de toplam inşaat faaliyetinin %12,9'unu oluşturdu.

Malezya'da inşaat çıktısı, 2026 yılının Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,80 arttı. Malezya'da inşaat çıktısı 2011'den 2026'ya kadar ortalama %8,38 olarak gerçekleşti, 2021'in ikinci çeyreğinde %42,60 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve 2020'nin ikinci çeyreğinde %44,90 ile rekor düşük seviyeye geriledi.

Malezya'da inşaat çıktısı, 2026 yılının Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,80 arttı. Malezya'daki inşaat çıktısının bu çeyreğin sonunda yüzde 4,50 olması bekleniyor; bu, Trading Economics küresel makro modelleri ve analist beklentilerine göre. Uzun vadede, Malezya inşaat çıktısının 2027'de yüzde 5,00 ve 2028'de yüzde 4,00 civarında seyretmesi öngörülüyor; bu, ekonometrik modellerimize dayanmaktadır.



Takvim GMT Referans Gerçek Önceki Fikir Birliği
2026-05-13 04:00 AM
İnşaat Sektoru Çıktısı (Yıllık)
Q1 8.5% 10.3%
2026-08-13 04:00 AM
İnşaat Sektoru Çıktısı (Yıllık)
Q2 8.8% 8.5%
2026-11-12 04:00 AM
İnşaat Sektoru Çıktısı (Yıllık)
Q3 8.8%


Son Önceki Birim Referans
İnşaat Sektoru Çıktısı (Yıllık) 8.80 8.50 Yüzde Jun 2026
Konut Fiyat Endeksi Yıllık 0.90 2.00 Yüzde Jun 2026
Konut endeksi 234.70 235.90 Dizin Jun 2026
Konut Fiyatları 0.95 1.99 Yüzde Jun 2026


Malezya İnşaat Çıktısı
Malezya'da inşaat üretimi, bina inşaatı ve inşaat mühendisliği de dahil olmak üzere inşaat sektöründeki üretimdeki yıllık değişimi ifade eder.
Gerçek Önceki En Yüksek En Düşük Tarihler Birim Sıklık
8.80 8.50 42.60 -44.90 2011 - 2026 Yüzde Üç Aylık

Haber
Malezya Q2 İnşaat Üretim Büyümesi Hızlanıyor
Malezya'nın inşaat faaliyetleri 2026'nın 2. çeyreğinde yıllık %8,8 büyüdü ve bir önceki çeyrekteki %8,5 artıştan hızlandı; bu, sektörün 2023'ün 4. çeyreğinden bu yana en yavaş büyümesi olarak kaydedildi. Sağlam sonuç, esasen daha hızlı inşaat mühendisliği faaliyetleri tarafından yönlendirildi (%2,7, 1. çeyrekte %1,5), bu da sektöre en büyük katkıyı sağlayarak toplam çıktının %35,0'ını oluşturdu. Ticari olmayan binalardaki büyüme de güçlendi (%13,3, %12,7'ye karşı), toplam faaliyetlerin %29,3'ünü temsil etti. Bu arada, konut inşaat faaliyetleri daha da hızlandı (%8,7, %6,1'e karşı), toplam çıktının %22,8'ini katkıda bulundu. Buna karşın, özel ticaret faaliyetleri keskin bir şekilde yavaşladı (%17,6, %24,6'ya karşı), ancak yine de toplam inşaat faaliyetinin %12,9'unu oluşturdu.
2026-08-13
Malezya Q1 İnşaat Üretimi Son 2 Yılda En Düşük Artışı Gösterdi
Malezya'nın inşaat faaliyetleri 2026'nın 1. çeyreğinde yıllık %8,5 artış gösterdi, önceki çeyrekteki %10,3'lük artıştan yavaşlayarak ve 2023'ün 4. çeyreğinden bu yana en düşük büyümeyi kaydederek. Bu yavaşlama, esasen %3,6'lık artışın ardından %1,5 büyüyen inşaat mühendisliği faaliyetlerinden kaynaklandı ve sektörde %34,2'lik pay ile en büyük katkıyı sağlamaya devam etti. Ticari olmayan binalardaki büyüme de keskin bir şekilde yavaşladı (%12,7'ye karşı %18,6), toplam çıktının %29,9'unu oluşturdu. Bu arada, konut inşaat faaliyetleri hızlandı (%6,1'e karşı %5,9), toplamın %22,5'ini temsil etti. Özel ticaret faaliyetleri ise güçlü büyümeye devam etti (%24,6'ya karşı %21,1), genel faaliyetlerin %13,3'lük payını aldı. 2025'te inşaat çıktısı %12,5 arttı, önceki yıldaki keskin %20,2'lik artıştan yavaşlayarak.
2026-05-13
Malezya Q4 İnşaat Üretimi Son 2 Yılda En Düşük Artışı Gösterdi
Malezya'nın inşaat faaliyetleri 2025'in 4. çeyreğinde yıllık %10,3 artış gösterdi ve önceki dönemde %10,6 büyüme kaydedildi. Bu, 2023'ün 4. çeyreğinden bu yana en yavaş hız olarak kaydedildi; konut binalarındaki büyüme yavaşladı (%5,9, 3. çeyrekte %11,6), toplamın %22,6'sını oluşturdu; ve inşaat mühendisliği projeleri (%3,6, %8,9'a karşı), en büyük payı %34,9 ile katkıda bulundu. Bu arada, ticari olmayan binalar hız kazandı (%18,6, %10,0'a karşı), %30,1 pay ile; özel ticaret faaliyetleri (%21,1, %15,3'e karşı) toplamın %12,4'ünü oluşturdu. Yıl genelinde inşaat çıktısı %12,5 genişledi ve 2024'teki %20,2'lik artıştan yavaşladı.
2026-02-11