Slovenya’da sanayi üretimi, Ağustos 2026’da yıllık bazda yüzde 4,8 arttı; önceki ay yüzde 2 olan artış hızlandı. İmalat sanayi üretimi, temmuzdaki yüzde 4,5’lik artışın ardından yüzde 5,3 yükseldi. Kamu hizmetleri arzındaki faaliyet ise yüzde 13,9’luk düşüşün ardından yüzde 8,8 artışla toparlandı. Öte yandan madencilik üretimi yüzde 31,5 gerileyerek temmuzdaki yüzde 29,4’lük düşüşünü sürdürdü. Ürün türlerine göre yatırım malları üretimi, yüzde 15,7’lik artışın ardından yüzde 16,4 yükseldi. Tüketim malları üretimindeki artış ise yavaşladı (yüzde 2,2’ye karşı yüzde 3,9); dayanıklı mallardaki yüzde 8,7’lik düşüş (önceki dönemde yüzde 4,3 artış) dayanıksız mallardaki daha güçlü artışla (yüzde 9,2’ye karşı yüzde 3,4) dengelendi. Enerji ürünleri üretimi toparlandı (yüzde 4,6’ya karşı yüzde 16,5 düşüş), ham madde üretimi ise yüzde 0,7 arttı (önceki dönemde yüzde 1,4 düşüş). Aylık bazda sanayi üretimi, önceki ayki yüzde 1,4’lük artışın ardından yüzde 1,6 yükseldi. 2026’nın ilk sekiz ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 0,9 arttı.

Slovenya'da sanayi üretimi, 2026 yılının Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,80 arttı. Slovenya'da sanayi üretimi 1991'den 2026'ya kadar ortalama %1,84 olarak gerçekleşti, Nisan 2021'de %35,00 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve Nisan 2009'da % -25,10 ile rekor düşük seviyeye indi.

Slovenya'da sanayi üretimi, 2026 yılının Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,80 arttı. Trading Economics’in küresel makroekonomik modellerine ve analist beklentilerine göre, Slovenya’da Sanayi Üretiminin bu çeyreğin sonunda yüzde 2,50 olması bekleniyor. Ekonometrik modellerimize göre, uzun vadede Slovenya’da Sanayi Üretiminin 2027’de yüzde 2,60, 2028’de ise yüzde 2,30 civarında seyretmesi öngörülüyor.



Takvim GMT Referans Gerçek Önceki Fikir Birliği
2026-09-10 08:30 AM
Yıllık Sanayi Üretimi Artışı
Jul 2% 1.7%
2026-10-09 08:30 AM
Yıllık Sanayi Üretimi Artışı
Aug 4.8% 2%
2026-11-10 09:30 AM
Yıllık Sanayi Üretimi Artışı
Sep 4.8%


Son Önceki Birim Referans
İş güvenliği -2.00 -2.00 Puan Oct 2026
Araç Kayıtları 4891.00 5675.00 Birimler Aug 2026
Stoklardaki değişim 113.90 30.50 Eur - Milyon Jun 2026
Yıllık Sanayi Üretimi Artışı 4.80 2.00 Yüzde Aug 2026
Sanayi Üretimi Aylık Değişim 1.60 0.70 Yüzde Aug 2026
Imalat Üretimi 5.30 3.60 Yüzde Aug 2026
Madencilik Üretimi -31.50 -29.50 Yüzde Aug 2026


Slovenya Sanayi Üretimi
Slovenya'da endüstriyel üretim, ekonominin endüstri sektöründe entegre olan işletmelerin çıktısını ölçer. İmalat, en önemli sektördür ve toplam üretimin %90'ını oluşturur. İmalat içinde en büyük segmentler şunlardır: Makine ve teçhizat hariç metal ürünleri imalatı (%12); elektrik ekipmanları (%10); motorlu taşıtlar, römorklar ve yarı römorklar (%7); kauçuk ve plastik ürünler (%7); makine ve teçhizat (%6); gıda ürünleri (%5); ve temel metaller (%5). Elektrik, gaz, buhar ve klima tedariki toplam üretimin %9'unu oluştururken, madencilik ve taş ocakçılığı %1'ini oluşturur.
Gerçek Önceki En Yüksek En Düşük Tarihler Birim Sıklık
4.80 2.00 35.00 -25.10 1991 - 2026 Yüzde Aylık
2021=100, WDA

Haber
Slovenya'da Sanayi Üretimindeki Artış Ağustos'ta Hızlandı
Slovenya’da sanayi üretimi, Ağustos 2026’da yıllık bazda yüzde 4,8 arttı; önceki ay yüzde 2 olan artış hızlandı. İmalat sanayi üretimi, temmuzdaki yüzde 4,5’lik artışın ardından yüzde 5,3 yükseldi. Kamu hizmetleri arzındaki faaliyet ise yüzde 13,9’luk düşüşün ardından yüzde 8,8 artışla toparlandı. Öte yandan madencilik üretimi yüzde 31,5 gerileyerek temmuzdaki yüzde 29,4’lük düşüşünü sürdürdü. Ürün türlerine göre yatırım malları üretimi, yüzde 15,7’lik artışın ardından yüzde 16,4 yükseldi. Tüketim malları üretimindeki artış ise yavaşladı (yüzde 2,2’ye karşı yüzde 3,9); dayanıklı mallardaki yüzde 8,7’lik düşüş (önceki dönemde yüzde 4,3 artış) dayanıksız mallardaki daha güçlü artışla (yüzde 9,2’ye karşı yüzde 3,4) dengelendi. Enerji ürünleri üretimi toparlandı (yüzde 4,6’ya karşı yüzde 16,5 düşüş), ham madde üretimi ise yüzde 0,7 arttı (önceki dönemde yüzde 1,4 düşüş). Aylık bazda sanayi üretimi, önceki ayki yüzde 1,4’lük artışın ardından yüzde 1,6 yükseldi. 2026’nın ilk sekiz ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 0,9 arttı.
2026-10-09
Slovenya Sanayi Üretimi Temmuz'da Artış Gösterdi
Slovenya'da sanayi üretimi Temmuz 2026'da yıllık %2 artış gösterdi ve bir önceki ay %1,7'den hızlandı. İmalat sektöründe faaliyet %4,5 artarak, bir önceki ayki %2,5'lik artışın ardından genişledi. Madencilik üretimi %29,4 düştü, ancak Haziran'daki %48,5'lik düşüşten daha yavaş bir hızda gerçekleşti. Yine de, kamu hizmetleri tedarikindeki faaliyet tersine döndü ve %5,1'lik artışın ardından %13,9 azaldı. Ürün türlerine göre, yatırım ürünleri %15,7 artarak %6,9'luk artıştan hızlandı, tüketim ürünleri üretimi ise (3,9% vs -3,9%) toparlandı ve hem dayanıklı (4,3% vs -4,7%) hem de dayanaksız (3,4% vs -3,7%) tüketim mallarının daha yüksek üretimini yansıttı. Buna karşın, enerji ürünleri üretimi %16,5 düştü, hammadde üretimi ise %1,4 azaldı. Aylık bazda, sanayi üretimi %1,4 artarak, bir önceki ayki %2'lik düşüşten toparlandı.
2026-09-10
Slovenya Sanayi Üretimi 4 Aylık Düşük Seviyeye Geriledi
Slovenya'da sanayi üretimi, Haziran 2026'da yıllık %1,7 artış gösterdi ve bir önceki ay %4,2'den yavaşladı. Bu, Şubat'tan bu yana en zayıf yıllık büyümeyi işaret ediyor; bu durum, esasen imalat çıktısındaki yavaş büyümeden kaynaklanıyor (Mayıs'ta %2,5'e karşı %5,6) ve madencilikteki kötüleşen düşüşten etkileniyor (-%48,5'e karşı -%36,3). Buna karşın, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme tedarikinde üretim toparlandı (%5,1'e karşı -%4,3). Ürün kategorisine göre, tüketim malları üretimi keskin bir şekilde daraldı (-%3,9'a karşı %8,1), dayanıklı tüketim mallarındaki düşüşten (-%3,7'ye karşı %15) etkilendi. Buna karşın, ara mallar için üretim büyümesi hızlandı (%2,3'e karşı %1,1) ve sermaye malları için de (%6,9'a karşı %6,3). Aylık bazda, sanayi üretimi %2 düştü ve Mayıs 2026'daki %0,9'luk artışı tersine çevirdi.
2026-08-10