Slovenya Sanayi Üretimi 4 Aylık Düşük Seviyeye Geriledi

2026-08-10 08:54 Czyrill Jean Coloma 1 dk okuma
Slovenya'da sanayi üretimi, Haziran 2026'da yıllık %1,7 artış gösterdi ve bir önceki ay %4,2'den yavaşladı. Bu, Şubat'tan bu yana en zayıf yıllık büyümeyi işaret ediyor; bu durum, esasen imalat çıktısındaki yavaş büyümeden kaynaklanıyor (Mayıs'ta %2,5'e karşı %5,6) ve madencilikteki kötüleşen düşüşten etkileniyor (-%48,5'e karşı -%36,3). Buna karşın, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme tedarikinde üretim toparlandı (%5,1'e karşı -%4,3). Ürün kategorisine göre, tüketim malları üretimi keskin bir şekilde daraldı (-%3,9'a karşı %8,1), dayanıklı tüketim mallarındaki düşüşten (-%3,7'ye karşı %15) etkilendi. Buna karşın, ara mallar için üretim büyümesi hızlandı (%2,3'e karşı %1,1) ve sermaye malları için de (%6,9'a karşı %6,3). Aylık bazda, sanayi üretimi %2 düştü ve Mayıs 2026'daki %0,9'luk artışı tersine çevirdi.


Haber
Slovenya'da Sanayi Üretimindeki Artış Ağustos'ta Hızlandı
Slovenya’da sanayi üretimi, Ağustos 2026’da yıllık bazda yüzde 4,8 arttı; önceki ay yüzde 2 olan artış hızlandı. İmalat sanayi üretimi, temmuzdaki yüzde 4,5’lik artışın ardından yüzde 5,3 yükseldi. Kamu hizmetleri arzındaki faaliyet ise yüzde 13,9’luk düşüşün ardından yüzde 8,8 artışla toparlandı. Öte yandan madencilik üretimi yüzde 31,5 gerileyerek temmuzdaki yüzde 29,4’lük düşüşünü sürdürdü. Ürün türlerine göre yatırım malları üretimi, yüzde 15,7’lik artışın ardından yüzde 16,4 yükseldi. Tüketim malları üretimindeki artış ise yavaşladı (yüzde 2,2’ye karşı yüzde 3,9); dayanıklı mallardaki yüzde 8,7’lik düşüş (önceki dönemde yüzde 4,3 artış) dayanıksız mallardaki daha güçlü artışla (yüzde 9,2’ye karşı yüzde 3,4) dengelendi. Enerji ürünleri üretimi toparlandı (yüzde 4,6’ya karşı yüzde 16,5 düşüş), ham madde üretimi ise yüzde 0,7 arttı (önceki dönemde yüzde 1,4 düşüş). Aylık bazda sanayi üretimi, önceki ayki yüzde 1,4’lük artışın ardından yüzde 1,6 yükseldi. 2026’nın ilk sekiz ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 0,9 arttı.
2026-10-09
Slovenya Sanayi Üretimi Temmuz'da Artış Gösterdi
Slovenya'da sanayi üretimi Temmuz 2026'da yıllık %2 artış gösterdi ve bir önceki ay %1,7'den hızlandı. İmalat sektöründe faaliyet %4,5 artarak, bir önceki ayki %2,5'lik artışın ardından genişledi. Madencilik üretimi %29,4 düştü, ancak Haziran'daki %48,5'lik düşüşten daha yavaş bir hızda gerçekleşti. Yine de, kamu hizmetleri tedarikindeki faaliyet tersine döndü ve %5,1'lik artışın ardından %13,9 azaldı. Ürün türlerine göre, yatırım ürünleri %15,7 artarak %6,9'luk artıştan hızlandı, tüketim ürünleri üretimi ise (3,9% vs -3,9%) toparlandı ve hem dayanıklı (4,3% vs -4,7%) hem de dayanaksız (3,4% vs -3,7%) tüketim mallarının daha yüksek üretimini yansıttı. Buna karşın, enerji ürünleri üretimi %16,5 düştü, hammadde üretimi ise %1,4 azaldı. Aylık bazda, sanayi üretimi %1,4 artarak, bir önceki ayki %2'lik düşüşten toparlandı.
2026-09-10
Slovenya Sanayi Üretimi 4 Aylık Düşük Seviyeye Geriledi
Slovenya'da sanayi üretimi, Haziran 2026'da yıllık %1,7 artış gösterdi ve bir önceki ay %4,2'den yavaşladı. Bu, Şubat'tan bu yana en zayıf yıllık büyümeyi işaret ediyor; bu durum, esasen imalat çıktısındaki yavaş büyümeden kaynaklanıyor (Mayıs'ta %2,5'e karşı %5,6) ve madencilikteki kötüleşen düşüşten etkileniyor (-%48,5'e karşı -%36,3). Buna karşın, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme tedarikinde üretim toparlandı (%5,1'e karşı -%4,3). Ürün kategorisine göre, tüketim malları üretimi keskin bir şekilde daraldı (-%3,9'a karşı %8,1), dayanıklı tüketim mallarındaki düşüşten (-%3,7'ye karşı %15) etkilendi. Buna karşın, ara mallar için üretim büyümesi hızlandı (%2,3'e karşı %1,1) ve sermaye malları için de (%6,9'a karşı %6,3). Aylık bazda, sanayi üretimi %2 düştü ve Mayıs 2026'daki %0,9'luk artışı tersine çevirdi.
2026-08-10