Mart ayında Uruguay İşsizlik Oranı Artıyor

2026-05-05 20:17 Isabela Couto 1 dk okuma
Uruguay'da işsizlik oranı Mart 2026'da Şubat ayındaki %7.4'ten %7.8'e yükseldi ve bu, Mayıs 2025'ten bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Montevideo'da işsizlik oranı %8.0 ile ülkenin geri kalanına göre %7.6'dan biraz daha yüksekti. Cinsiyete göre işsizlik oranı kadınlar için %9.3, erkekler için %6.4 olarak belirlendi. Genç işsizlik oranı %25.9 ile yüksek kalmaya devam ederken, 65 yaş ve üzeri çalışanlar arasında en düşük oran %2.9 olarak kaydedildi. Çalışanlar arasında %9.4'ü yetersiz istihdam edilirken, %22'si ana işlerinde sosyal güvenlik kaydı olmadan çalışıyordu. Bu arada, işgücü katılım oranı %64.6'dan %64.3'e gerilerken, istihdam oranı Şubat ayında %59.8'den %59.3'e düştü.


Haber
Mart ayında Uruguay İşsizlik Oranı Artıyor
Uruguay'da işsizlik oranı Mart 2026'da Şubat ayındaki %7.4'ten %7.8'e yükseldi ve bu, Mayıs 2025'ten bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Montevideo'da işsizlik oranı %8.0 ile ülkenin geri kalanına göre %7.6'dan biraz daha yüksekti. Cinsiyete göre işsizlik oranı kadınlar için %9.3, erkekler için %6.4 olarak belirlendi. Genç işsizlik oranı %25.9 ile yüksek kalmaya devam ederken, 65 yaş ve üzeri çalışanlar arasında en düşük oran %2.9 olarak kaydedildi. Çalışanlar arasında %9.4'ü yetersiz istihdam edilirken, %22'si ana işlerinde sosyal güvenlik kaydı olmadan çalışıyordu. Bu arada, işgücü katılım oranı %64.6'dan %64.3'e gerilerken, istihdam oranı Şubat ayında %59.8'den %59.3'e düştü.
2026-05-05
Uruguay İşsizlik Oranı %7,4'te Sabit Kaldı
Uruguay'da işsizlik Şubat 2026'da %7,4 seviyesinde değişmeden kaldı ve Mayıs 2025'ten bu yana en yüksek işsizlik oranını korudu. Montevideo'da işsizlik oranı %7,7 ile ülkenin geri kalanına göre %7,2'den biraz daha yüksekti. Cinsiyete göre işsizlik oranı erkeklerde %6,2, kadınlarda ise %8,8 olarak belirlendi. Genç işsizlik oranı 14 ile 24 yaş arasındaki bireylerde %23,7 ile yüksek kalırken, 65 yaş ve üzeri çalışanlar arasında en düşük oran %2,1 olarak kaydedildi. Çalışanlar arasında %8,8'inin yetersiz istihdam edildiği ve %22'sinin ana işlerinde sosyal güvenlik kaydı olmadığı belirlendi. İş gücü katılım oranı %64,6'da kalırken, istihdam oranı %59,8'de sabit kaldı.
2026-03-27
Uruguay'da İşsizlik Ocak 2026'da Artıyor
Uruguay'da işsizlik oranı Ocak 2026'da %7,4'e yükseldi, Aralık'ta %7,0'dan. Bu, Mayıs 2025'ten bu yana en yüksek işsizlik oranını işaret ediyor. İşsizlik, Montevideo'da (%7,3) ülkenin geri kalanına (%7,5) göre biraz daha düşük kaldı. Cinsiyete göre, işsizlik erkeklerde %5,9 ve kadınlarda %9,2 olarak belirlendi. Yaşa göre, 14-24 yaş grubundaki işsizlik %25,6 ile yüksek kalırken, 65 yaş ve üzerindeki çalışanlarda en düşük seviyede %3 olarak kaydedildi. Çalışanlar arasında %8,2'si yetersiz istihdamda bulunurken, %20'si ana işlerinde sosyal güvenlik kaydı olmadan çalışıyordu. Bu arada, işgücü katılım oranı %64,6'ya yükselirken, istihdam oranı hafif bir düşüşle %59,8'e geriledi.
2026-03-03